CN Tower, Toronto
2011 OUTDOOR RESULTS
Ontario Racewalkers' results
ART KEAY MEMORIAL RACEWALKS - MAY 29, 2011

(Incorporating Ontario Junior and Senior Men's and Women's 10km
Championships)                                                        
Place: Toronto Island (Hanlan's Point), Toronto, Canada                                                        
Meet Director: Stafford Whalen  Asst. Meet Director: Lily Whalen                                                        
Weather: Overcast, 22 degrees, humid.                                                        
                                    
Course: 2.5km asphalt loop, completely flat, Certified                                                        
Judges:  David Moncur, Cathy Moncur, Enrico Toscano, Stafford Whalen, Merike
Kalm,                                                         , David Archibold (assistant)
Chief Judge:  Jacquie Downing   
                                                     
                                    
Senior Women's 10k Walk Championship                                                        
1.         Kitty CASHMAN                            (1960) 50        Unattached   1:01:10            29:52.2 (5K)       Gold - Ont.
2,         Catherine MCCORMACK        (1972) 39       ON/ORW        1:03:38           31:24.0 (5K)      Silver - Ont.
3,          Kris KOZELL                              (1952) 58       ON/ORW        1:03:40           31:27.0 (5K)       Bronze - Ont.
4,         Sarah RAETSEN                        (1976) 35       ON/ORW        1:05:02           31:26.1 (5K)
       
                                    
                                    
Senior Men's 10k Walk Championship                                                        
1.          Jianping XU                                 (1965) 45       Unattached    50:37.0           25:26.9 (5K)        Gold -Ont.
2.          Jean-Pierre FORTIN                 (1976) 35       ON/ORW        58:06.0           28:27.2 (5K)       Silver -Ont.
3.          Lawrence MALEK                       (1960) 51       TOR/RWr       1:01:42            30:47.8 (5K)        Bronze -Ont.
4.          John KITTREDGE                      (1944) 65       ON/ORW        1:02:45           29:33.7 (5K)        
                                    
                                    
Junior Men's 10k Walk Championship                                                        
1.          Bruno CARRIERE                      (1992) 19       QU/CAPN       49:58.0            24:08.5 (5K)       Gold -Open
                                    
Non-Championship Women's 5km Walk                                                        
1.          Rachel PHILLIPS                       (1991)  20      NY/Huntington Col                 27:20.0                
2.          Linda WILSON                           (1955) 55       ON/BYTOWN                          29:22.0                
3.          Sandy ARCHIBALD                   (1959) 52       ON/BYTOWN                          29:49.0                
4.          Lily WHALEN                             (1951) 59       ON/ORW                                 32:40.0                
5.          Sharon WRIGHT                        (1949) 61        ON/BYTOWN                          33:28.0                
6.          Joanne GAGE                            (1954) 56        ON/BYTOWN                          33:37.0                
7.          Susan McINTYRE                      (1956) 54       ON/BYTOWN                           34:28.0                
8.          Sharon CHISHOLM                   (1970) 40       ON/BYTOWN                           35:03.0                
9.          Jean HORNE                              (1932) 78       ON/ORW                                 36:13.0                
10.        Michelle WANG                        (1956) 53        ON/ORW                                 36:42.0
               
11.        Eileen SARKAR                          (1942) 68       ON/BYTOWN                          37:25.0                
12.        June-Marie PROVOST              (1933) 77       LONDON PACERS                41:17.0                
13.        Lina LISCIO                                (1949) 61        TORONTO RAC.                   DNS                
                                    
Non-Championship Women's 5km Walk Junior                                                        
1.         Anne Voyer                                   (1993) 17        QC/Club de Mile                    29:15.0                
2.         Hanna Ready                               (1995) 15       ON/Peterborough                  DNF                
                                    
                                    
Non-Championship Men's 5km Walk                                                        
1.          Cedric PROVOST                       (1988) 22       QC/FLIS                                   26:38.0                
2.          Roger BURROWS                     (1947) 64        ON/BYTOWN                          30:55.0                
3.          Ken ATKINS                                (1956) 55        ON/Unattached                      31:42.0                
4.          Paul HOLMES                            (1962) 49        ON/Unattached                      DNS                
                                    
Non-Championship Women's 5km  POWER WALK                                                        
1.        Mary Ann GARIEPY                      (1947) 63        UNATTACHED                       45:05.0                
                                    
                                    
Art Keay Age-Graded Standings - WOMEN (for 10km distance)                                                        
1.          Kris Kozell                              80.7%                                        
2.          Kitty Cashman                       78.0%                                        
3.          Catherine McCormack         68.8%                                        
4.          Sarah Raetsen                      65.5%                                        
                                    
Art Keay Age-Graded Standings - MEN (for 10km distance)                                                        
1.         Jianping XU                             81.6%                                        
2.         John Kittredge                        79.2%                                        
3.         Bruno CARRIERE                  78.2%                                        
4.         Lawrence Malek                     70.1%                                        
5.         Jean-Pierre Fortin                  66.4%                                        
UofT Varsity Stadium, Toronto Ontario

5,000m Walk

M35
1.        FORTIN, Jean Pierre       35      Ontario Racewalkers              27:55.53         65.54%

W35
1.        RAETSEN, Sarah             35     Ontario Racewalkers              32:00.24         62.40%

M45
1.        XU, Jianping                      45      Harbour Track                            23:58.17          82.09%

M50
1.        MALEK, Lawrence            51      Toronto Race Walkers              30:05.14         68.73%

W50
1.        CASHMAN, Kitty                 50     Unattached                                  29:06.24         76.67%
2.        WANG, Michelle              54      Ontario Racewalkers              40:41.12         56.96%

W55
1.        WHALEN, Lily                   59     Ontario Racewalkers               33:00.51        74.02%
KOZELL, Kris                   58     Ontario Racewalkers                DQ

W60
1.        LISCIO, Lina                      62      Toronto Race Walkers              31:42.91         79.75%

M65
1.        KITTREDGE, John           66      Ontario Racewalkers              29:37.27         80.67%
ATHLETICS ONTARIO JUNIOR / COMBINED EVENT / RELAYS / QUALIFIER - JULY 11, 2011
Toronto Track & Field Centre, York University, Toronto Ontario

Women 5,000m Race Walk Open
1.       SEAMAN, Rachel                Ontario Racewalkers                    22:19.53  PB
2.       CASHMAN, Kitty                     Ontario Masters Association         29:28.33

Men's 5,000m Race Walk Home
1.       CARRIERE, Bruno                QC Gatineau                                    24:09.02
2.       FORTIN, Jean Pierre           Ontario Racewalkers                    27:31.48 PB
3.       MALEK, Lawrence                 Toronto Race Walkers                   31:03.04
CANADIAN MASTERS ASSOCIATION OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JUNE 18, 2011
Varsity Stadium, University of Toronto, Toronto Ontario
1,500m Walk

W50
1.     MCINTYRE, Susan           54     Bytown Walkers                          9:53.10

W55
1.     WILSON, Linda                 55      Bytown Walkers                         8:03.33
2.     GAGE, Joanne                  56      Bytown Walkers                          9:20.35
3.     WHALEN, Lily                  59      Ontario Racewalkers               9:26.73

W60
1.     LISCIO, Lina                      62     Toronto Race Walkers               8:53.66

W65
1.     SARKAR, Eileen                68     Bytown Walkers                          10:16.26

W75
1.     HORNE, Jean                   78      Ontario Racewalkers                10:30.91

M35
1.     FORTIN, Jean Pierre       35     Ontario Racewalkers               7:35.05

M45
1.     XU, Jianping                      45      Harbour Track                             6:45.31

M50
1.     MALEK, Lawrence            51     Toronto Race Walkers               8:16.69

M60
1.     CHARROIS, Henry           60      Alberta                                          7:37.83
2.     BURROWS, Rogers        64      Bytown Walkers                          8:33.31

M65
1.     KITTREDGE, John           66      Ontario Racewalkers                 7:58.96
Varsity Stadium, University of Toronto, Toronto Ontario

5,000 Walk

W35
1.     RAETSEN, Sarah             35     Ontario Racewalkers               31:39.49

W40
1.     O'LEARY, Shanron           42      London Pacers                           31:06.12

W50
1.     ROSSI, Joanne                 53      Toronto Race Walkers              33:14.34
2.     SANTI, Wendy                   53      Toronto Race Walkers              33:52.86
3.     MCINTYRE, Susan           54     Bytown Walkers                          34:26.77
4.     STEVENSON, Niki            54     Cambridge Racewalkers         34:59.99
WANG, Michelle              54     Ontario Racewalkers               DQ

W55
1.    WILSON, Linda                 55      Bytown Walkers                          29:24.45
2.     WHALEN, Lily                  59      Ontario Racewalkers              32:50.53
GAGE, Joanne                  56     Bytown Walkers                          DNF

W60
1.     LISCIO, Lina                      62     Toronto Race Walkers              31:19.66
2.     COLLINS, Kathy               60     Cambridge Racewalkers          36:20.88

W65
1.    SARKAR, Eileen                68     Bytown Walkers                          36:12.98

W75
1.    HORNE, Jean                    78     Ontario Racewalkers               36:57.78

M35
1.    FORTIN, Jean Pierre        35     Ontario Racewalkers               27:14.79

W45
1.    XU, Jianping                       45     Harbour Track                             24:34.76

M50
1.    MALEK, Lawrence            51      Toronto Race Walkers              29:28.06

M55
1.    ATKINS, Ken                      55     Unattached                                  31:00.61

M60
1.    CHARROIS, Henry            60     Alberta                                          27:14:76

M65
1.    KITTREDGE, John            66     Ontario Racewalkers               29:43.28
CANADIAN NATIONALS (SENIORS) - JUNE 25, 2011
CALGARY, ALBERTA

Women's 20K Championship
1.    SEAMAN, Rachel                              1986      Ontario Racewalkers         1:37:46
2.    EVANGELISTSA, Nicola                     1988      Racewalk West                      1:52:06
3.    SCHNEIDER, Amanda                       1989      Racewalk West                     2:04:03
4.   MCCORMACK, Catherine                1972      Ontario Racewalkers         2:08:33

Men's 20K Championship
1.    DUNFEE, Evan                                     1990      Kajaks Track                          1:25:15
2.    GOMEZ, Inaki                                        1988      Racewalk West                     1:26:27
3.   CONNOLLY, Creighton                        1988     Racewalk West                      1:37:44
4.    CHARROIS, Henry                               1951      Edmonton Racewalkers     2:01:35
5.   IAMPLOUGH, Ian                                   1961      Edmonton Racewalkers      2:14:47

Women's 10K Walk
1.   WYLIE, Megan                                       1985      Racewalk West                     53:53.0
2.   REUM, Melanie                                     1992      Racewalk West                     58:17.0
3.    LARSSEN, Beverly                               1989      Racewalk West                     58:41.0
4.    BROOK, Susan                                    1965      Adrenaline                              59:10.0
5.   RODRIGUE-POSCENTE, Michelle    1959     Heartland Racewalkers       1:04.27
6.   BERGESON, Jolene                             1971     Adrenaline                               1:08.12

Men's 10K Walk
1.   THORNE, Benjamin                             1993      Racewalk West                      41:34.0
2.   CARRIERE, Bruno                                1992      Unattached                            51:53.0
3.   KENNEY, James                                  1956      Adrenaline                               55:41.0
4.   GAIESKY, Kevin                                     1993      Prince George                       57:19.0
5.   KEENAN, Dave                                      1957      Heartland Racewalkers       59:28.0
WORLD MASTERS ATHLETICS CHAMPIONSHIPS - JULY 7, 2011
Sac. State, Sacramento California

5,000m walk

M35
2.        BABENKO, Dmitry                 24:20.17         silver

W35
3.        HAMMOND, Nardene            26:43.68        bronze
4.        RAETSEN, Sarah                 30:32.86

W40
4.        BERGESON, Jolene             32:41.96

M45
3.        XU, Jianping                           24:08.55         bronze

M50
6.        KENNEY, James                   25:52.90

W50
11.     MCINYTRE, Susan                33:16.35
16.     WANG, Michelle                    37:55.21

W55
2.        FLIPSEN, Johanna               27:49.21         silver
4.        WILSON, Linda                      29:12.87
6.        SWEAZEY, Nanci                   29:57.82
10.      KOZELL, Kris                        31:32.24
18.      WHALEN, Lily                       32:58.38
21.     GAGE, Joanne                        33:59.97

M60
16.      BURROWS, Roger               31:35.29

M65
2.        JOBIN, Marcel                        27:41.94         silver
9.        KITTREDGE, John                29:51.49

W65
12.      SARKAR, Eileen                    36:58.94

M70
4.        LEBLANC, Herve                   30:35.95

W70
7.        VAN LEEUWEN, Dianne      36:19.86

W75
3.        HORNE, Jean                        37:17.91         bronze
DNF   ACTON, Myrtle

W80
1.        CARRIER, Ruth                     43:32.40         gold
WORLD MASTERS ATHLETICS CHAMPIONSHIPS - JULY 12, 2011

10K walk

M35
2.      BABENKO, Dmitry                 48:30:58         silver

W35
3.      HAMMOND, Nardene            54:09.89        bronze
4.      RAETSEN, Sarah                 1:05:35.69

W40
5.      BERGESON, Jolene             1:07:24.24

M45
4.      XU, Jianping                           51:05:78

W45
2.      BROOKE, Susan                   57:27:82         silver

M50
12.   KENNEY, James                   57:44.31

W50
14.   MCINTYRE, Susan                1:08:12.10
17.   WANG, Michelle                   1:15:44.84

W55
2.      FLIPSEN, Johanna               56:53.47         silver
4.      WILSON, Linda                      59:47.90
7.      SWEAZEY, Nanci                  1:01:36.56
16.    WHALEN, Lily                       1:06:51.94
17.    KOZELL, Kris                        1:07:48.15
19.    GAGE, Joanne                       1:10:54.67

M65
2.      JOBIN, Marcel                        55:50.77         silver
11.   KITTREDGE, John                1:00:42.42

W65
13    SARKAR, Eileen                     1:13:38.01

M70
12.    LEBLANC, Herve                  1:10:06.94

W70
6.      VAN LEEUWEN, Dianne      1:12:12.55

W75
2.      HORNE, Jean                        1:15:57.23      silver

W80
1.      CARRIER, Ruth                     1:27:18.40      gold


TEAM RESULTS

W35
gold           Hammond (W35), Brooke (W45), Raetsen (W35)

W50
bronze       Kozell (W55), McIntyre (W50), Wang (W50)

W55
gold           Flipsen (W55), Wilson (W55), Sweazey (W55)

M65
bronze       Jobin (M65), Kittredge (M65), Leblanc (M70)

W70
silver          Van Leeuwen (W70), Horne (W75), Carrier (W80)
WORLD MASTERS ATHLETICS CHAMPIONSHIPS - JULY 16, 2011
William Land Park, Sacramento California

20K walk

M35
2.     BABENKO, Dmitry            1:43:13.38           silver

W35
2.     HAMMOND, Nardene      1:53:53.21           silver
RAETSEN, Sarah            DNF

M45
4.    XU, Jianping                      1:45:32.59

W45
2.     BROOKE, Susan             2:02:50.21           silver
Port Huron, Michigan

Men's 10, 000m
1.       XU, Jianping (ON)                 52:54.3
2.       SWARTS, David (MI)             55:00.6
3.       JASIONOWSKI, Leon (MI)    57:50.4
4.       MALEK, Lawrence (ON)        1:04:34.1
5.       KITTREDGE, John (ON)       1:04:38.7
6.       ATKINS, Ken (ON)                 1:06:40.1

Women's 10,000m
1.       WILSON, Linda (ON)            1:02:08.5
2.       TOPHAM, Deb (MI)                1:02:22.0
3.       RAETSEN, Sarah (ON)       1:07:39.8
4.       O'LEARY, Sharon (ON)         1:07.44.7
DQ     VAN LEEUWEN, Dianne

Team Score: Ontario 24, Michigan 14
2km loop (IAAF-certified), Welland, Ontario                                                                 
                                                  
25 starters from 27 entrants                                                                 
Mild (14°C at start, 17° at end), slight breeze, sunny                                                                
Judges: Jacquie Downing (Chief), Paul Guimond, Enrico Toscano, Dave Moncur, Cathy
Moncur                                                                
Judging Mentor: Stafford Whalen                                                                 
Medical Team:  Sara Johnson and Rachel
Humphries                                                                                                                             
Men's 20km Championship                                                                        
1.     CONNOLLY, Creighton   1988 (23)  1:34:57      23:08(5K)      46:30(10K)      1:10:30(15K)        
Gold - Open
2      JAMES, Allen                     1964 (47)  1:36:55      23:45(5K)      47:28(10K)      1:11:21(15K)        
Silver - Open
3      XU, Jianping                      1965 (45)  1:49:17      28:10(5K)      55:09(10K)      1:21:56(15K)        
Gold - Ont.
                                                          
Women's 20km Championship                                                                        
1      ZOYHOFSKI, Rachel       1991 (20)   1:55:56      28:44(5K)      57:47(10K)     1:27:01(15K)        
Gold - Open  PB
2      MELVILLE, Miranda          1989 (22)  1:55:56      28:44(5K)      57:47(10K)     1:27:03(15K)        
Silver - Open
3      O'LEARY, Sharon             1968 (43)   2:16:30      33:44(5K)      67:45(10K)     1:41:56(15K)        
Gold - Ontario PB
4      WATTS, Sherry                  1953 (58)  2:16:30       33:44(5K)      67:44(10K)     1:41:56(15K)        
Silver - Ontario
                                                          
Non-Championship 10 km Walk                                                               
                                                          
Men:                                                                
1      MALEK, Lawrence                                     1960 (51)        ON-TRW        61:57              30:33
(5K)                
                                                          
Women:                                                                 
1        MARKLE LAMONTAGNE, Joanne        1982 (29)        ON-BYTW       57:06 PB        
2        CASHMAN, Kitty                                       1960 (51)        ON-                  60:39                29:39 (5K)      
                                                          
Non-Championship 5km Walk                                                                 
                                                          
Men:                                                                
1      HOLMES, Paul                  1962  (49)        ON-UNAT          32:01                                
                                                          
Women:                                                                
1        READY, Hana                 1995 (16)        ON-PL                  28:44                                
2        ARCHIBALD, Sandy       1959 (52)        ON-BYTW           30:36                        
3        RAETSEN, Sarah          1976 (35)        ON-ORWA          31:38                        
4        WHALEN, Lily                1951 (59)        ON-ORWA          32:04
                       
5        WRIGHT, Sharon            1949 (62)        ON-BYTW           33:06                        
6        BOTOVA, Nataliya           1971 (39)        ON-TRW             33:50        PB                
7        HOFF, Robin                   1956 (55)        ON-TRW              34:53        PB                
8        SARKAR, Eileen             1942 (69)        ON-BYTW            34:57                        
9        STEVENSON, Niki         1956 (54)        ON-CAMB            35:11                        
10        HORNE, Jean               1932 (78)        ON-ORWA         35:46        Canadian Masters Record
11        WANG, Michelle          1956 (55)        ON-ORWA         35:53                        
12        WITKO, Mary               1952 (58)        ON-ORWA         35:54   
                     
13        COLLINS, Kathy           1950 (60)        ON-CAMB           36:37                        
                                                  
Special Novice 1km (Girls)                                                                 
                                                  
1        YOELL, Shanze               2000 (10)       ON-                       7:15                        
                                                  
                                                  
Top Age-Graded                                                                 
                                                  
Jean Horne   90.03% for 5km                                                                
Allen James   87.19% for 20km                                                                
Creighton Connolly   81.46% for 20km                                                                
Eileen Sarkar   79.45% for 5km                                                                
Sherry Watts   77.81% for 20km                                                                
Kitty Cashman   77.24% for 10km                                                                
                                                  

Joanne Markle LaMontagne moves to 7th on the All-Time Merritt Island course list with her 10km
time. Rachel Zoyhofski and Miranda Melville take positions 9 and 10 on the all-time 10km list and
positions 5 and 6 on the 20km lists.  Creighton Connolly now ranks 4th on the 5km, 10km and
20km all-time lists.  Jianping Xu retains his number 10 spot in the 20k but improves his time.
Hawrelak Park, Edmonton, AB

Women 20K Racewalk Open
1.   EVANGELISTA, Nicola                              23     1:47:18
2.   FLIPSEN, Johanna                                   56      1:58:39
3.   BROOKE, Susan                                       46     2:00:04
4.   RODRIGUE-POSCENTE, Michelle        52     2:16:27

Men 20K Racewalk Open
1.   THORNE, Ben                                            18     1:24:12
2.   LAMPLOUGH, Ian                                      50     2:13:45
3.   COWAN, Wayne                                         59     2:32:11
4.   DYRBYE, Mark                                           55      DNF

Women 10K Racewalk Open
1.   HAMMOND, Nardine                                 39     55:00
2.   LARSSEN, Bev                                          22      58:14
3.   REUM, Melanie                                          19     58:49
4.   SCHNEIDER, Amanda                             23     1:03:06
5.   DONKERS, Tina                                        55     1:05:03
6.   CHIOZZA, Teresa                                      61     1:06:05
7.   MOSKWA, Janet                                         62     1:06:52
8.   BERGESON, Jolene                                 40     1:07:35
9.   WILSON, Hope                                          47      1:14:22
10. SANBORN, Maureen                                53     1:18:42
11. STOTHARD, Heather                               56     1:19:51

Men 10K Racewalk Open
1.   BABENKO, Dmitry                                     38     48:38
2.   DRAGOMIR, Gerry                                     60     57:06

Women 5K Racewalk Open
1.   HULLEY, Liz                                               48     29:25
2.   PROKOP, Christine                                  51     30:29
3.   AYLES, Ellen                                              62      31:55
4.   CHRISTAL, Betty                                        58     32:35
5.   ENS, Cathy                                                 55     32:36
6.   CHICHAK, Marianne                                 63     36:37
7.   BOHAYCHUK, Sharon                              54     37:42
8.   LANG, Stacey                                             37      37:53
9.   FODCHUK, Anna                                       50     39:15
10. SASAKI, Janis                                            52     40:52

Men 5K Racewalk Open
1.   BODET, Glen                                              50     24:18
2.   KENNEY, James                                       55     26:04
3.   CHARROIS, Henry                                    60      26:40
4.   LANDRY, Malcolm                                     62     30:32
5.   KEENAN, Dave                                          53      32:40
6.   ROBERTS, Richard                                  68      35:58
7.   MOYER, Keith                                             57     36:51
8.   STEWART, Bruc                                         57     36:53

Women 2.5K Racewalk Open
1.   PANKRATOVA, Anna                                 19     14:30
2.   UNRUH, Vicky                                            19     16:30